Как да направиш картината много добре? Дали съществуват правила за рисуването на съвършени картини? Задаваш си въпрос какво трябва да има за да изглежда много добре? В същност, няма правила. Но! Но, обърни внимание на следващите 5 дреболии...
Текстура
Текстурата, по-точно релефът, не е нужна за всяка картина, но може да донесе допълнително изживяване. Преминаването на светлината което се появява на повърхности, които не са гладки, ще си поиграят с окото на гледащия и ще му дадат още една причина за по-добър поглед към картината и да я преживеят.
Само внимавайте! Трябва внимателно да бъде вписана в идеята на картината и да е застъпена в правилно количество. Нека не бъде тук, само защото сте чули, че картината ви ще бъде fancy.
Композиция
За композицията обикновено се мисли и преди започване на рисуването, но и по време на направата на скиците. Но не е грешно и ако някъде по средата на работата да решите каква ще бъде композицията и кои елементи ще доминират в нея.
Темата е обемна и правилата са много, ето само няколко от началните съвети:
- когато рисувате портрет пред лицата винаги трябва да има повече пространство
- никога важен предмет или фигура нерисувайте на самия край на платното, трябва да има разстояние
- когато правите пейзаж, линията на хоризонта не трябва да бъде точно на средата
- внимавайте за перспективата, отделете време и овладейте рисуването в перспектива в началото
...
Разбира се, можете и да не спазвате нито едно от тези правила ако имате за цел да поставите гледащият в неприятност или конфузна ситуация.
Използвайте различни четки
Използването на еднакви четки или само няколко четки с подобна широчина може да пречи на картината. Повтарянето на еднаквите по широчина движения, а още и ако всички тези движения са в една и съща посока ще я направят скучна.
Ако погледнете малко по-добре творбите на Ван Гог, на пример, ще видите че дори и да ви се вижда, че е използвал една и съща четка на цялата картина, все пак има вариация в дебелините, а различните посоки на движение като вълни допълнително раздвижват атмосферата. Рисувайте така, както искате картината да бъде преживяна, ако искате да събужда и раздвижва - поиграйте си с четките!
Лакиране
Лакирането на картините не е задължително, нито е необходимо, но знаете и сами че по време на рисуване се случва така че боята да стане матова когато изсъхне, да изгуби блясъка или дори интензитета си. За да изравните тези промени и така картината да получи цялостният си вид, лакирайте я.
Лакът не трябва да бъде бляскъв и така картината да придобие стъклен вид, който нежелаете. Съществуват и матови лакове, които ще освежат боята, ще придадат свеж вид и на още мокрите бои, но повърхността ще бъде матова.
Общо взето, по този начин и давате да разбере на наблюдателя/купувача, че ви е важна творбата и сте се погрижили да я защитите както трябва.
Оборудване на картините
Лакирането е наистина последната инвестиция, която се прави на самата картина, но и тази финална стъпка е изключително важна за цялостния вид на снимката. Ако картината на сте направили върху платно, което не е захванато с телбод на задната страна тогава трябва да се замислите за рамкиране. Ако не сте избрали така нареченото френско шпановане, където пироните не се виждат от страни, тогава е достатъчно само внимателно да изрисувате или оцветите в един нюанс и страничните части на платното. Ако сте избрали рамка - обърнете внимание и време за избор на рамка. Рамката нетрябва да бъде доминираща и да привлича погледа върху нея. Най-добре е да бъде в нюанс, който доминира на картината. А ако няма доминиращите нюанси, тогава изберете черна, бяла или сребърно-сива рамка, в зависимост колко е светла или тъмна картината.